Tiskové zprávy

Jak vybrat barvu do interiéru

Jak vybrat barvu do interiéru

S touto otázkou by vám mohla pomoci nová kniha Barvy – trendy – interiéry, kterou nedávno vydala Grada a její autorkou je česká designérka Iva Bastlová.

Ta v knize uvádí: „Lidé se mě často ptají nebo v různých diskuzních fórech debatují o tom, jakou zvolit barvu například do nově zařízeného obývacího pokoje. Jsem zastáncem toho, že pokud někdo umí poradit s volbou barvy dle takového zadání bez ohledu na prostor, jeho návaznost a další konzultace, pravděpodobně barvám a interiérům nerozumí. Na barvy nefungují žádné tabulky, které by určovaly, co, jak a kam použít. A pokud by na ně existovala pravidla, doporučila bych jasně – porušujte je!“

Výběr barev ovlivňuje řada faktorů. Prvním z nich je velikost a členitost prostoru. Atypické tvary, podkrovní prostory, výklenky a podobně si žádají jiný postup při výběru. Vliv má také přístup denního světla – tedy samotná velikost oken a jejich směrování vůči světovým stranám. Nejde však jen o okna samotná, ale také o to, co je za nimi. Například velké okno na jihozápadní stranu vypadá teoreticky sice báječně, ale co se stane s přísunem světla, když za oknem stojí velký jehličnatý strom, si domyslí asi každý. Nelze také opomenout, k jakému účelu bude místnost sloužit, ale nejvíce je třeba brát v potaz preference a potřeby budoucích obyvatel. Každý z nás to má s barvami trochu jinak, jinak je vnímá, jinak popisuje, jinak potřebuje. Někdo se považuje za milovníka barev, a přitom mu stačí pár pastelových odstínů. Někdo má pocit, že je „barevně konzervativní“ a přitom je ochoten akceptovat velmi syté odstíny a výrazné barevné kombinace.

Jednotlivé barvy samy osobě nelze příliš hodnotit. Vždy je důležité, v jakém kontextu se použijí. Poslouží barva pouze jako doplňková, nebo bude na všech stěnách? Použije se na jedné stěně na tapetě, nebo bude na velkých plochách nábytku? A co bude na dalších prvcích v interiéru? S jakými ostatními materiály se barvy zkombinují? To vše je nutné zvážit, než vyberete ten správný odstín – nikoli jen barvu.

Každá barva má totiž mnoho podob – od sytých odstínů, přes zastřený až po pastelový. Proto nelze jednoduše zvolit například žlutou. Obecně lze říct, že světlé a jemné odstíny jsou vhodné na velké plochy v interiéru – tedy stěny. To platí hlavně v případě, že jsou použité na všech stěnách. Syté a tmavé barvy ubírají světlo, respektive jej neodráží, a tak se hodí spíše na jednu stěnu, solitérní kus nábytku či jako barvy doplňkové.

Doplňkové barvy mají velmi důležitou roli, i když jsou u nás často opomíjené. Jedná se o barvu nebo několik barev, které jsou použité na doplňcích v interiéru a lze je relativně jednoduše obměnit. Dají se použít na dekorační polštáře na pohovce, na kusový koberec, obaly na květináče, závěsy, vázy, lampy a podobně. U nich není třeba se bát sytých a výrazných odstínů, ba naopak. Použít lze také různé barevné kombinace, i ty netradiční.

Největší obezřetnosti je třeba při volbě barev na velkých plochách nábytku, obkladech a podlahách – zkrátka na prvcích, které není možné jednoduše vyměnit. Neznamená to však, že například červená kuchyňská linka je špatná. Pokud si ji majitelé přejí, mají červenou barvu rádi a působí na ně dobře, je to správná volba. Horší by to bylo v případě, že by se jednalo o unáhlenou volbu, šlo by například o trendovou barvu, která začne majitelům po dvou letech výrazně vadit. Dvířka sice vyměnit lze, ale nebude to právě levná záležitost.

Jednoduší je to s výmalbou a tapetami, ale i zde je třeba vybírat s rozmyslem!

Více o barvách v interiéru najdete v nové knize. Koho nebaví číst, může si ji jen prohlížet, protože v knize je více než 220 inspirativních fotek interiérů!

Jak pracovat s knihou? Autorka radí:

Listujte, detailně zkoumejte a vkládejte do knihy záložky. Porovnávejte barevnosti a přemýšlejte o konkrétním výběru. Pak knihu na pár dní zavřete a podívejte se na zvolenou barevnost ještě jednou a s odstupem. Pokud je to stále ono, máte vybráno!“

 


zpět na tiskové zprávy